«For Mechanical Brass & Magnetic Strings»
Hvordan kan man få et piano til å synge uten å røre tangentene? Hvordan kan man bygge instrumenter som spiller seg selv – og samtidig åpne nye rom for lytting? Spør du Jo David Meyer Lysne og Peder Simonsen, får du neppe ett svar – men mange lydlige muligheter.
Til årets Ekkofestival skaper de to en stedspesifikk lydinstallasjon som inviterer publikum til å oppleve rom gjennom lyd, resonans og bevegelse.
Lysne, som er komponist og instrumentbygger bosatt i Gvarv, har de siste årene utviklet selvspillende akustiske instrumenter hvor elektromagneter og robotikk aktiverer strengene i resonanssystemer. Hans verk for renstemt klaver og elektromagneter har fått internasjonal oppmerksomhet, og han har samarbeidet med profiler som Sanae Yoshida, Amalie Stalheim, Vilde&Inga og Aksiom.
Peder Simonsen er komponist, tubaist og elektronikkbygger med en parallell praksis innen eksperimentell musikk og lydkunst. Sammen har Lysne og Simonsen utviklet en felles plattform hvor materialitet, akustikk og presis kontroll over intonasjon og klang danner grunnlaget for unike lydopplevelser. Felles for prosjektene deres er en åpen nysgjerrighet på hvordan man kan skape situasjoner som skjerper lytterens oppmerksomhet.
På Ekkofestivalen inviterer de lytteren inn i slike situasjoner: rom som spiller, klanger som langsomt folder seg ut, maskiner som synger – og en lytting som kanskje får deg til å høre omgivelsene dine med nye ører.
Underveis i installasjonen får vi også oppleve to konserter med gjestene Oren Ambarchi og Martin Taxt.
Australske Oren Ambarchi er en av eksperimentalmusikkens virkelige kultfigurer. Siden 80-tallet har han arbeidet i grenselandet mellom rock, improvisasjon, elektronikk og samtidsmusikk – ofte med gitaren som utgangspunkt, men alltid på uventede måter. Ambarchi har samarbeidet tett med navn som Keiji Haino og Jim O’Rourke, han har vært en del av Sunn O)))’s massive lydunivers, og han driver det innflytelsesrike plateselskapet Black Truffle. Hans musikk forener en rå, fysisk tilstedeværelse med en nesten spirituell følsomhet for tid, rom og klang.
Tubaist og komponist Martin Taxt fra Trondheim har sin utdanning fra Norges Musikkhøgskole og CNSMDP i Paris. Hans solo debut First Room kom ut på Sofa Music i 2020. Han er for tiden aktiv i ensemblene Microtub og Muddersten samt i det prisvinnende kunstkollektivet Verdensteatret. Siden 2010 har han også drevet det norske plateselskapet Sofa Music.
Dato: fredag 31.10. - lørdag 1.11.
Sted: Permanenten
Billetter: Gratis adgang
fredag 31.10.
lørdag 1.11.
