Elektronisk lydkunst i verdensklasse

Utmark i samarbeid med Lydgalleriet og Ekko presenterer:

TIM HECKER (CAN)
JEFF CAREY (US)
PHONOPHANI (NO)
UTMARK SOUND SYSTEM (NO) spiller plater før og etter konsertene på onsdag.

Programmet denne kvelden presenteres i samarbeid Lydgalleriet og Utmark som er Bergen Kunsthalls egen konsertserie på Landmark.

TIM HECKER (CAN)

Tim Hecker er en av Canadas fremste artister innen elektronisk musikk og lydkunst.
Hecker har opparbeidet seg en stor tilhengerskare siden hans tidlige technoalbum
under navnet Jetone og frem til i dag. Overgangen fra Jetone til prosjekter under
eget navn markerte også en overgang til et mer ambient uttrykk, med låter helt uten
beats, men desto rikere på feedback, støy og lagvise klangteksturer.

JEFF CAREY (US)

Jeff Carey lager live elektronisk musikk fra bunnen og opp – han skriver programmene sine selv og designer instrumentsystemene sine. Reultatet er sjeldent bra live-musikk! Glem stirring inn i laptop-skjermen og langsom knotteskruing. Her snakker vi ekstremt presis spilling med alle hender og føtter i kombinasjon med høykvalitets computermusikk. Carey fyller et rom med en stor høytalerpark i 16 kanaler og kommer garantert til å sette lydbølgene i sving.

PHONOPHANI (Rune Grammofon – N)

Espen Sommer Eide er kunstner og musiker. Hans hovedaktivitet er soloprosjektet “Phonophani” og duoen “Alog” med en rekke utgivelser på plateselskapet Rune Grammofon. ALOG vant bla. Spelemannsprisen i kategorien elektronika i 2008. Espen er også aktiv som installasjonskunstner med utstillinger på Manifesta, Henie Onstad og flere prosjekter i Barentsregionen bak seg.Han er nå ute med med ny albumet ”Kreken”, og han benytter denne kvelden på Ekko til å fremføre nye perler for concertinomio – et elektronisk modifisert concertina. Plata “Kreken” bygger blandt annet på Espens elektroniske nylesing av elementer fra norsk folkemusikk.

Utmark Sound System består av Steinar Sekkingstad, Henrik Svanevik og Roar Sletteland.

Utmark presenterer konserter innen ulike sjangre fra rock til klassisk samtidsmusikk. Stikkord kan like gjerne være elektronisk som akustisk, etablert som alternativt, internasjonalt som lokalt, men alltid med et dedikert fokus på den mest interessante og relevante nye musikken. Siden oppstarten i april 2008 har Utmark presentert en variert og broket vandring i den eksperimentelle musikkens landskap, med et spenn fra metall og break core til klassisk og folkemusikk. På programmet i høst står blant annet N Ensemble, Tim Hecker, Oren Ambarchi, Hegg Minothi Duo og Ai Phoenix. Se www.kunsthall.no for mer info.

Tid / Sted:
Onsdag 20. oktober
Landmark, Bergen Kunsthall
kl. 21.00 – 01.00
Billetter 100,- Kjøpes i døren.
20 års aldersgrense

Program:
21:00 Utmark Sound System
21:30 Phonophani
22:15 Jeff Carey
23:00 Tim Hecker